busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Dworzec autobusowy PKS Kielce

📅 piątek 19 kwietnia, 10:40

Dworzec PKS w Kielcach potocznie nazywany jest spodkiem z racji swojego nietypowego wyglądu jak na takie obiekty w naszym kraju. Pierwotnie został oddany do użytku 20 lipca 1984 roku. Jest to 3 poziomowy budynek, posiadający 15 stanowisk odjazdowych. Dzięki unikalnej architekturze autobusy podjeżdżają na stanowiska tak jak na zwykły przystanek - nie muszą wykonywać manewrów cofania lub wjeżdżania w zatoki. Dzięki temu jest to chyba najlepiej zaprojektowany dworzec jaki mamy w kraju.

W marcu 2016 roku miasto odkupiło niszczejący dworzec, dwa lata później rozpoczęła się wielka modernizacja dworca. Na ten czas została wprowadzona zastępcza organizacja ruchu - autobusy i busy zostały przeniesione na plac Niepodległości przy Dworcu PKP. 27 sierpnia 2020 r. obiekt został ponownie otwarty. Od tego czasu śmiało można powiedzieć, że jest to jedna z największych wizytówek miasta, niezwykle funkcjonalna i unikalna i bardzo dobrze się prezentująca w skali naszego kraju.

Gdzie znajduje się dworzec autobusowy?

Mapa z lokalizacją Dworca autobusowego w Kielcach

Dworzec autobusowy przy ul. Czarnowskiej 12 to miejsce skąd odjeżdża najwięcej autobusów i busów z Kielc. Poza dworcem autobusowym w Kielcach funkcjonuje jeszcze tzw. Dworzec busów, który położony jest "po sąsiedzku" przy ulicy Żelaznej. Dworzec busów a dworzec autobusowy oddziela ulica Gosiewskiego. W pobliżu mamy również dworzec PKP jak i przystanki komunikacji miejskiej z których bez problemu udamy się w dalszą podróż po mieście.

Obok dworca jest również parking Kiss&Ride, zwykły parking oraz postój TAXI.

Współrzędne GPS: 50.875754, 20.621632


Dworzec autobusowy PKS w Kielcach
Dworzec PKS (widok od strony skweru)
Rzeźba znajdująca się przed dworcem autobusowym
Rzeźba przed dworcem autobusowym w Kielcach

Gdzie sprawdzić rozkłady jazdy?

Bogatą bazę połączeń z Dworca w Kielcach można znaleźc na naszej stronie busy-kielce.eu gdzie znajdują się rozkłady jazdy zarówno z omawianego dworca jak i z dworca busów przy ulicy Żelaznej.

Dodatkowe informacje o dworcu

Tak jak wspominaliśmy wcześniej budynek ma 3 kondygnacje. Do budynku wchodzimy z poziomu 0, tam też znajdują się toalety, poczekalnia, punkty informacyjne przewoźników oraz specjalna strefa dla palaczy. Ruchome schody zabiorą nas na poziom 1, z którego wychodzi się na poszczególne perony. Na tym poziomie znajduje się tablica z rozkładami jazdy, punkt informacyjny czynny od 6:00 do 21:30, punkt gastronomiczny oraz kiosk. Nad każdym wyjściem na specjalnych wyświetlaczach podane są najbliższe odjazdy w bardzo efektowy sposób. Oczywiście odjazdy autobusów i busów są zapowiadane głosowo. Poczekalnia dzienna otwarta jest od 6:00 do 22:00. Na terenie dworca znajdują się również skrytki bagażowe.

Tablice informujące o najbliższych odjazdach z peronów
Tablice informujące o najbliższych odjazdach z poszczególnych peronów
Autobus PKS Ostrowiec Świętokrzyski oczekujący na odjazd
Autobus PKS Ostrowiec Świętokrzyski oczekujący na odjazd

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i odpowiedzi (0)

Dodaj nowe pytanie lub odpowiedź