busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Dworzec autobusowy MDA (PKS) w Krakowie

📅 niedziela (niehandlowa) 19 maja, 12:57

Podróż autokarami i autobusami dalekobieżnymi zdobywa w Krakowie coraz większą popularność. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za wątpliwą jakością usług PKP oraz cenią sobie komfort i szybkość jazdy. Przyjazd do miasta królewskiego jak i dalsza podróż w innych kierunkach mogę być bardzo sprawne i przyjemne, jeśli skorzystamy z usług MDA w Krakowie.

Dworzec PKS, Dworzec RDA czy może Dworzec MDA?

Dworzec autobusowy w Krakowie to nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt komunikacyjny, który został oddany do użytkowania w 2005 roku a w roku 2013 i 2014 przeszedł szereg prac modernizacyjnych. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2017 roku. Od tego momentu znacznie poprawiła się integracja obiektu z m.in. sąsiadującym obok Dworcem PKP oraz Krakowskim Szybkim Tramwajem. Skrót MDA oznacza Małopolskie Dworce Autobusowe, czyli nazwę spółki, która powstała z połączenia spółek RDA (Regionalny Dworzec Autobusowy) w Krakowie z PKS w Krakowie. W związku z tym można się spotkać z różnym nazewnictwem np. dworzec RDA Kraków.

Dzięki temu na dworcu w samym centrum miasta możemy korzystać z bardzo rozbudowanej oferty usług komunikacyjnych. W obiekcie znajdują się aż 37 stanowisk odjazdowych dla autokarów, autobusów i busów reprezentowanych przez różnych przewoźników. Komunikacja przebiega bardzo sprawnie, ponieważ każde stanowisko posiada niezależny wjazd i dobre połączenie z trasami wylotowymi w różnych kierunkach Krakowa.

Gdzie znajduje się dworzec autobusowy?

Mapa z lokalizacją Dworca MDA w Krakowie

Lokalizacja dworca autobusowego w Krakowie to kolejny jego atut, gdyż znajduje się on w samym centrum miasta przy ulicy Bosackiej 18. Budynek dworca położony jest w bliskim sąsiedztwie Dworca PKP oraz Galerii Krakowskiej, zaledwie kilka minut spacerem od ścisłego centrum Starego Miasta i Rynku Głównego. Z dworca PKS w Krakowie można przejść na dworzec PKP, na przystanek szybkiego tramwaju miejskiego, do Galerii Krakowskiej oraz na inne przystanki autobusowe i tramwajowe MPK - jak widać wszystko jest bardzo blisko. Tuż obok dolnej płyty dworca znajdują się przystanki autobusowe, z których możemy dojechać na lotnisko w Balicach.

Współrzędne GPS: 50.067792, 19.949393


Dworzec autobusowy MDA (PKS) w Krakowie
Dworzec MDA (widok od strony ronda)
Dworzec autobusowy MDA Kraków - budynek główny
Dworzec MDA (budynek główny)

Gdzie i jak kupić bilety?

Bilety możemy kupić w kasach znajdujących się w budynku dworca autobusowego oraz na płycie dolnej. Kasy w budynku są czynne są przez cały tydzień w godzinach 7:00 - 19:45, natomiast kasy zlokalizowane na płycie dolnej są czynne w godzinach 5:00 - 21:30. Jeśli nie zdążymy dostać się do kasy, w większości przypadków możemy kupić bilet bezpośrednio u przewoźnika. Gdy chcemy uniknąć spóźnienia i braku miejsc, warto skorzystać z możliwości zakupu biletu nawet do 30 dni przed połączeniem, co stanowi gwarancję posiadania siedzącego miejsca. Ze względu na dużą liczbę przewoźników dostępnych na dworcu MDA w Krakowie, sugerujemy wcześniejszy zakup biletu w kasie i dokładne sprawdzenie stanowiska odjazdu naszego kursu. Dobra organizacja i sieć tablic informacyjnych na pewno ułatwią nam to zadanie.

Numer telefonu do Dworca PKS/MDA w Krakowie

Niestety, ale nigdzie nie udało nam się znaleźć numeru telefonu do Dworca PKS/MDA w Krakowie dla pasażerów w celach informacyjnych. Wynika zatem, że taka forma komunikacji obecnie nie jest udostępniona.

Gdzie sprawdzić rozkłady jazdy?

Nasz serwis posiada bogatą bazę rozkładów jazdy autokarów i busów z Dworca w Krakowie. Rozkłady sprawdzisz tutaj.

Jak zadbać o bezpieczeństwo

Będąc na terenie dworca zwróćmy szczególną uwagę na nasz bagaż. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy go bez opieki. Dworzec ze względu na swoją budowę wymusza na nas szczególną ostrożność również podczas przemieszczania się pomiędzy stanowiskami, z których odjeżdżają autokary. Dworzec od 2014 roku przeprowadza akcję Bezpieczny Pasażer.

Dodatkowe udogodnienia dworca autobusowego w Krakowie

Budynek dworca autobusowego w Krakowie posiada wiele dodatkowych udogodnień dla podróżujących. W godzinach 6:00 - 22:00 od poniedziałku do piątku oczekując na swój przejazd możemy korzystać z poczekalni głównej, w której znajdują się kasy biletowe, punkt informacyjny, punkty gastronomiczne, toalety, dostęp do Wi-Fi czy też kącik dla Malucha. W godzinach nocnych, pasażerowie mają dostęp do mniejszej, bocznej poczekalni wraz z całodobowymi toaletami. Przemieszczanie się po dworcu jest bardzo łatwe, również dla osób niepełnosprawnych, dla których stworzono winy, podjazdy i inne dodatkowe usprawnienia.

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i odpowiedzi (29)

Dodaj nowe pytanie lub odpowiedź

Andrz

Odpowiedz

Czy z Niemiec do Krakowa autokarem flixbus dojadę bez testu

Magdalena

Odpowiedz

Jak można dojechać z Krakowa głównego do Niechorza, z jak najmniejszą liczbą przesiadek? Proszę o info.

Mariola

Odpowiedz

Pociąg z Gdańska przyjeżdża 8.40 na peron IV, czy zdążę dojść do MDA, skąd mam odjazd autobusu do Szczawnicy o 9.00.

Alicja

Odpowiedz

Jak najszybciej dostać się z peronu PKP do Dworca autobusowego? Będę miała mało czasu. Z którego stanowiska odjeżdża autobus do Krynicy Zdrój z godz 10:20

Paweł ❤️ 13

Najlepiej z Dworca PKP na dworzec Autobusowy dostać się którymś z nowo wybudowanych przejść podziemnych - północnym albo południowym. Ale lepiej północnym, bo jest od razu na poziomie minus dwa tramwaj i toaleta blisko Galerii Krakowskiej na poziomie minus jeden - jest tam trochę drożej niż w innych toaletach w Krakowie. Toaleta kosztuje koło 5zł i nie można do toalety wnosić walizek na kółkach chyba że jest lekka się podniesie i przeniesie przez bramki. W przejściu pod płytą dworca są też sklepy.

Ola

Odpowiedz

Mam przesiadke o 4 rano, dwie godziny czekania. Czy dworzec jest bezpieczny?

Pasażerka

Odpowiedz

Czy są bezpośrednie połączenia z Krakowa do Koninek gm. Niedźwiedź?

Paweł ❤️ 1

Tak, Jest jeden Kurs z Krakowa o koło 7.00 rano i powrotny coś koło 4.50 rano. Mam nadzieje że czegoś nie pokręciłem z kursem powrotnym. Jestem pewien że docelowy jest o 7.00 ale powrotnego nie jestem pewien i nie wiem jaki to przewoźnik

ZW

Odpowiedz

Z jakiego stanowiska na MDA odjeżdżają busy do Wadowic: np. MK Trans, Janiso lub autobus? Konkretnie chodzi mi o niedzielę 01.03.2020 r. po 21.00. Będę wdzięczna za podanie też godzin.
Dziękuję.

Gość

Odpowiedz

Mam pytanie, czy StanBus na trasie Chrzanów/Krzeszowice - Kraków zatrzymuje się na przystanku na Czarnowiejskiej?

Tadeusz

Odpowiedz

Jadąc busem z Krosna do Krakowa czy można wysiąść na ul. Wielickiej po Szpitalem?

Artur

Odpowiedz

Mam pytanie 13 lutego po 12 będę w Krakowie na PKP, potrzebuje dostać się do Zatora jakim busem tam dojadę i gdzie staje?

busy-krk.pl ❤️ 3

O 12:15 z Krakowa powinien odjeżdżać Przewóz Osób JS, następnie o 14:25 GT TRANS, oczywiście z Dworca autobusowego. Busy zatrzymują w okolicach centrum Zatora. Informacje o godzinach odjazdu wszystkich przewoźników znajdują się na stronie z rozkładami jazdy Kraków - Zator ?

Krystyna

Odpowiedz

Jak dojechać z Krakowa do Sopotu w dniu 11.03. 2020?

Arek

Odpowiedz

16 lutego muszę dostać się z Krakowa do Wysowej Zdrój. Czy oprócz Voyager są jakieś busy?

busy-krk.pl ❤️ 1

Z Krakowa do Wysowej-Zdroju bezpośrednio kursuje tylko Voyager.

Katarzyna

Odpowiedz

Witam, jak można dojechać z Krakowa do Soblówki (gm. Ujsoły) w sobotę 25.01? Jakoś z przesiadką w Rajczy chyba? Czy z Żywca tez kursuje coś do Soblówki w sobotę? Czy jeszcze jakoś inaczej?

Joanna

Odpowiedz

Proszę o informację, w jakich godzinach przyjeżdżają dziś autobusy z Ukrainy?

Paweł K. ❤️ 2

Busy bezpośrednie są tylko z Dworca Autobusowego na Evgena Kotlyara 11 w Charkowie, albo z AS. Pr-t. ul.Gagarina 22 w Charkowie. Kursy są przez całą dobę i koło doby trwa też dojazd. Przyjazd do Krakowa to - 1:55, 2:10, 3:50, 5:05, 7:50, 5:10, 6:00, 9:45, 9:30, 20:30, 23:00 i 23:30.

Anna

Odpowiedz

Jak dojechac z dworca autobusowego do szpitala Prokocim

busy-krk.pl ❤️ 2

Bezpośrednio z okolic Dworca Głównego do Szpitala w Prokocimiu można dojechać tramwajem nr 3, który odjeżdża z Dworca Głównego Zachód - przystanek ten jest zlokalizowany przy Galerii Krakowskiej od strony ulicy Pawia.

Marek

Odpowiedz

Chodzi mi o połączenie do Buska-Zdrój o 13:30 jutro.

busy-krk.pl ❤️ 2

W dni robocze o tej godzinie z Krakowa kursuje przewoźnik MAT-BUS, szczegóły na stronie z rozkładami busów Busko-Zdrój - Kraków.

Andrzej

Odpowiedz

Gdzie znajdę info z którego stanowiska odjedzie mój autobus jak już go wybiorę na stronie MDA np.

busy-krk.pl ❤️ 2

Na dolnej płycie jest duży ekran z informacjami o stanowiskach odjazdu najbliższych kursów. Podobnie jest w poczekalni. Dodatkowo odjazdy są zapowiadane głosowo.

Gość

Odpowiedz

Jakie będę miała połączenie z Krakowa do Szczawnicy w dniu 15 02 2020 r. po 13-tej gdyż planowy przyjazd pociągu do Krakowa to 13.12?

busy-krk.pl ❤️ 2

Rozkłady jazdy autobusów z Dworca MDA w Krakowie do Szczawnicy znajdują się na https://www.busy-krk.pl/szczawnica-krakow/. Na chwilę obecną nie mamy sygnałów, że rozkład ulegnie zmianie ale nie możemy dać 100% pewności, że do tego czasu któryś z przewoźników tego nie zrobi, dlatego zachęcamy do sprawdzania rozkładów co jakiś czas.

Gość

Odpowiedz

jak dojechać z Krakowa do Murzasichle?

busy-krk.pl ❤️ 2

Bezpośrednio z tego co wiemy to nie ma połączenia, ale można najpierw dojechać z Krakowa do Zakopanego autobusem a potem z Zakopanego jadą busy SZOS-MIG do Murzasichle.