busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Dworzec autobusowy MDA (PKS) w Krakowie

📅 niedziela (niehandlowa) 20 października, 22:36

Podróż autokarami i autobusami dalekobieżnymi zdobywa w Krakowie coraz większą popularność. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za wątpliwą jakością usług PKP oraz cenią sobie komfort i szybkość jazdy. Przyjazd do miasta królewskiego jak i dalsza podróż w innych kierunkach mogę być bardzo sprawne i przyjemne, jeśli skorzystamy z usług MDA w Krakowie.

Dworzec PKS, Dworzec RDA czy może Dworzec MDA?

Dworzec autobusowy w Krakowie to nowoczesny, dwukondygnacyjny obiekt komunikacyjny, który został oddany do użytkowania w 2005 roku a w roku 2013 i 2014 przeszedł szereg prac modernizacyjnych. Ostatnia modernizacja miała miejsce w 2017 roku. Od tego momentu znacznie poprawiła się integracja obiektu z m.in. sąsiadującym obok Dworcem PKP oraz Krakowskim Szybkim Tramwajem. Skrót MDA oznacza Małopolskie Dworce Autobusowe, czyli nazwę spółki, która powstała z połączenia spółek RDA (Regionalny Dworzec Autobusowy) w Krakowie z PKS w Krakowie. W związku z tym można się spotkać z różnym nazewnictwem np. dworzec RDA Kraków.

Dzięki temu na dworcu w samym centrum miasta możemy korzystać z bardzo rozbudowanej oferty usług komunikacyjnych. W obiekcie znajdują się aż 37 stanowisk odjazdowych dla autokarów, autobusów i busów reprezentowanych przez różnych przewoźników. Komunikacja przebiega bardzo sprawnie, ponieważ każde stanowisko posiada niezależny wjazd i dobre połączenie z trasami wylotowymi w różnych kierunkach Krakowa.

Gdzie znajduje się dworzec autobusowy?

Mapa z lokalizacją Dworca MDA w Krakowie

Lokalizacja dworca autobusowego w Krakowie to kolejny jego atut, gdyż znajduje się on w samym centrum miasta przy ulicy Bosackiej 18. Budynek dworca położony jest w bliskim sąsiedztwie Dworca PKP oraz Galerii Krakowskiej, zaledwie kilka minut spacerem od ścisłego centrum Starego Miasta i Rynku Głównego. Z dworca PKS w Krakowie można przejść na dworzec PKP, na przystanek szybkiego tramwaju miejskiego, do Galerii Krakowskiej oraz na inne przystanki autobusowe i tramwajowe MPK - jak widać wszystko jest bardzo blisko. Tuż obok dolnej płyty dworca znajdują się przystanki autobusowe, z których możemy dojechać na lotnisko w Balicach.

Współrzędne GPS: 50.067792, 19.949393


Dworzec autobusowy MDA (PKS) w Krakowie
Dworzec MDA (widok od strony ronda)
Dworzec autobusowy MDA Kraków - budynek główny
Dworzec MDA (budynek główny)

Gdzie i jak kupić bilety?

Bilety możemy kupić w kasach znajdujących się w budynku dworca autobusowego oraz na płycie dolnej. Kasy w budynku są czynne są przez cały tydzień w godzinach 7:00 - 19:45, natomiast kasy zlokalizowane na płycie dolnej są czynne w godzinach 5:00 - 21:30. Jeśli nie zdążymy dostać się do kasy, w większości przypadków możemy kupić bilet bezpośrednio u przewoźnika. Gdy chcemy uniknąć spóźnienia i braku miejsc, warto skorzystać z możliwości zakupu biletu nawet do 30 dni przed połączeniem, co stanowi gwarancję posiadania siedzącego miejsca. Ze względu na dużą liczbę przewoźników dostępnych na dworcu MDA w Krakowie, sugerujemy wcześniejszy zakup biletu w kasie i dokładne sprawdzenie stanowiska odjazdu naszego kursu. Dobra organizacja i sieć tablic informacyjnych na pewno ułatwią nam to zadanie.

Gdzie sprawdzić rozkłady jazdy?

Nasz serwis posiada bogatą bazę rozkładów jazdy autokarów i busów z Dworca w Krakowie. Rozkłady sprawdzisz tutaj.

Jak zadbać o bezpieczeństwo

Będąc na terenie dworca zwróćmy szczególną uwagę na nasz bagaż. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy go bez opieki. Dworzec ze względu na swoją budowę wymusza na nas szczególną ostrożność również podczas przemieszczania się pomiędzy stanowiskami, z których odjeżdżają autokary. Dworzec od 2014 roku przeprowadza akcję Bezpieczny Pasażer.

Dodatkowe udogodnienia dworca autobusowego w Krakowie

Budynek dworca autobusowego w Krakowie posiada wiele dodatkowych udogodnień dla podróżujących. W godzinach 6:00 - 22:00 od poniedziałku do piątku oczekując na swój przejazd możemy korzystać z poczekalni głównej, w której znajdują się kasy biletowe, punkt informacyjny, punkty gastronomiczne, toalety, dostęp do Wi-Fi czy też kącik dla Malucha. W godzinach nocnych, pasażerowie mają dostęp do mniejszej, bocznej poczekalni wraz z całodobowymi toaletami. Przemieszczanie się po dworcu jest bardzo łatwe, również dla osób niepełnosprawnych, dla których stworzono winy, podjazdy i inne dodatkowe usprawnienia.

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i komentarze pasażerów (0)

Dodaj nowy komentarz lub pytanie