📅 poniedziałek 7 października, 22:19
Autobusy miejskie jeżdżą po stolicy województwa podlaskiego od blisko 100 lat - pierwsze pojazdy pojawiły się na ulicach miasta w 1925 roku, wcześniej w ramach komunikacji miejskiej jeździły tzw. tramwaje konne 😊 Obecnie komunikacja miejska w Białymstoku to przede wszystkim nowoczesny tabor i co za tym idzie wygoda pasażerów.
Będąc w Białymstoku musimy zwrócić uwagę na kilka skrótów, które w tym regionie są często używane. Pierwszy z nich to BKM Białystok - czyli Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Mówiąc inaczej jest to organizator transportu, który dba o wszystko co związane z komunikacją miejską, chociaż sam nie jest wykonawcą kursów.
Tutaj dochodzimy do słowa MPK - czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Chociaż dla większości mieszkańców Białegostoku skrót ten jest jednoznaczny to warto wspomnieć, że obecnie takiej jednostki w mieście tak naprawdę nie ma 😊
Od 1991 roku dotychczasowe MPK Białystok zostało podzielone na 3 spółki, które do teraz są operatorami autobusów miejskich w mieście:
I chyba dlatego, pomimo że MPK już nie istnieje, to mieszkańcy wolną używać tego dawnego skrótu niż tych trzech wyżej wymielonych - są po prostu zbyt podobne do siebie, aby je łatwo zapamiętać 😊
W 2010 roku organizatorem komunikacji miejskiej został BKM o którym wspominaliśmy powyżej. Od tego momentu wymieniono w znacznej części tabor autobusowy, pojawiły się również pojazdy klimatyzowane oraz hybrydowe. W późniejszych latach dokonano kolejnych zakupów autobusów niskopodłogowych w ramach funduszu z Unii Europejskiej.
Autobusy BKM Białystok kursujące po mieście można ogólnie podzielić na:
Każdy z trzech operatorów obsługuje kilkanaście linii.