busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

📅 sobota 24 lutego, 9:59

Z Krakowa do Tarnowa pociągiem czy autokarem? Porównanie oferty Kolei Małopolskich i Voyagera

Z Krakowa do Tarnowa pociągiem czy autokarem?

11 grudnia 2016 w życie wchodzi nowy rozkład jazdy pociągów. Co prawda temat pojazdów szynowych w naszym serwisie jest bardzo rzadko poruszany jednak obecna sytuacja zmusiła nas do zainteresowania nim.

Istnieje spora grupa osób, która codziennie dojeżdża z Tarnowa do Krakowa do pracy. 4 lata temu została w pełni otwarta autostrada A4 na odcinku Kraków - Tarnów co pozwoliło zredukować czas przejazdu autokarów do około 80 min. Od jutra czas przejazdu zostanie zredukowany nawet do 55 minut - tyle, że w tym wypadku chodzi już o pociąg.

Koleje Małopolskie (pociąg)

Koleje Małopolskie uruchamiają jutro nowe połączenie Kraków - Tarnów - Nowy Sącz - Krynica Zdrój. Poniżej krótka charakterystyka nowej linii:

  • 11 zł - tyle kosztuje bilet jednorazowy
  • 220 zł - tyle kosztuje bilet miesięczny
  • 55 min - tyle trwa podróż pociągiem przyśpieszonym (planowo 5 pociągów na dobę)
  • 1 godz. 5 min - tyle trwa podróż pociągiem osobowym

Voyager (autokar)

Voyager to w tej chwili praktycznie jedyny przewoźnik, który oferuje połączenia na trasie Kraków - Tarnów. Kursy są wykonywane z częstotliwością około 15 minut w ciągu dnia.

  • 15 zł - tyle kosztuje bilet jednorazowy normalny zakupiony w kasie na Dworcu MDA w Krakowie. Kupując bilet online możemy liczyć na zniżki, np. kupując bilet dzisiaj (10.12.2016) na 20 grudnia 2016 zapłacimy 9.99 zł.
  • 230 zł - tyle kosztuje bilet miesięczny normalny
  • 1 godz. 25 min - tyle trwa podróż autokarem

Podsumowanie (pociąg vs. autokar)

  • Cena biletu jednorazowego: 11 zł vs. 15 zł (bez uwzględniania promocji)
  • Cena biletu miesięcznego: 220 zł vs. 230 zł
  • Czas przejazdu: 55-65 min vs. 85 min

Kwestie komfortu jazdy celowo pominęliśmy gdyż uważamy, że zarówno autokary Voyagera jak i pociągi spisują się w tej kategorii bardzo dobrze ;) Liczby przemawiają jednak za ofertą kolei ale należy pamiętać o promocjach na bilety jakie często pojawiają się u Voyagera. Czasem jest szansa wyłapać bilet za przysłowiową złotówkę!

Osobnym tematem są zawirowania wokół uruchomienia nowego połączenia przez Koleje Małopolskie. Może się okazać, że ostatecznie to Przewozy Regionalne przejmą część połączeń ale tą kwestię poruszymy w osobnym artykule. Tymczasem rozkłady jazdy autobusów i pociągów z Krakowa do Tarnowa można sprawdzić tutaj.

A wy co wybierzecie - autokar czy pociąg do Tarnowa?

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i odpowiedzi (2)

Dodaj nowe pytanie lub odpowiedź

ddd

Odpowiedz

pewność podróży i komfort - pociąg

cenę

Odpowiedz

cenę