busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkład jazdy MPK Olsztyn

📅 niedziela (niehandlowa) 23 czerwca, 18:44

🔎

🚊 Tramwaje

Linie tramwajowe 1 2 3 4 5

🚌 Autobusy

Linie zwykłe 101 103 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 121 124 125 126 127 128 129 130 131 136 141

Linie dowozowe 201 203 205

Linie okresowe 303 304 305 307 309

🌙 Linie nocne N01 N02

Komunikacja miejska w Olsztynie

Komunikacja miejska w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego najczęściej nazwana jest po prostu skrótem MPK, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Podobnie jak w innych miastach jest to dosyć powszechny skrót, który kojarzy się dosłownie ze wszystkim co jest związane właśnie z komunikacją miejską - począwszy od pojazdów, przez trasy i przystanki i na rozkładach jazdy kończąc. Trzeba jednak pamiętać, że MPK nie odpowiada za wszystko - jest po prostu realizatorem transportu.

Warto tą kwestię tutaj wyjaśnić i wytłumaczyć 2 skróty. Otóż ZKM Olsztyn to Zarząd Komunikacji Miejskiej, który powstał w 2011 roku w celu podzielenia obowiązków wynikających z obsługi komunikacji miejskiej, dzięki czemu MPK Olsztyn zajął się tylko realizacją połączeń a kwestie związane z rozkładami jazdy, trasami przejazdu spoczęły na barkach powołanego do życia ZKM. Dwa lata później nastąpiły kolejne zmiany i ZKM został włączony w ZDZiT Olsztyn, czyli Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Charakterystycznym kolorem dla MPK w Olsztynie to jasny zielony oraz srebrny. W tych barwach można spotkać autobusy i tramwaje w mieście.

Rozkłady jazdy MPK Olsztyn

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Olsztynie podzielone są zazwyczaj na 4 grupy:

W mieście działa również system informacji pasażerskiej, dzięki czemu na tablicach elektronicznych na przystankach podane są najbliższe odjazdy z danego przystanku oraz informacje dotyczące zmian w komunikacji. System ten jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe miejsca.

Linie autobusowe i tramwajowe ZDZiT Olsztyn

W Olsztynie obecnie poza autobusami można również spotkać tramwaje, które powróciły do miasta dopiero w grudniu 2015 roku. Co prawda historia komunikacji miejskiej w Olsztynie sięga roku 1907 i już wtedy po ulicach miasta kursowały tramwaje jednak w latach 1965 - 2015 mieszkańcy byli zmuszeni do podróżowania tylko autobusami. Warto dodać, że w latach 1939 - 1971 kursowały jeszcze trolejbusy.

Typ linii określony jest przez jej numer:

Linie dowozowe do tramwaju umożliwiają pasażerom przesiadkę w tzw. systemie „drzwi w drzwi”. Linie okresowe są uruchamiane są w wybranych miesiącach np. Październik - Czerwiec lub na czas wakacji (Czerwiec - Sierpień).

Ceny biletów MPK Olsztyn

W Olsztynie w przypadku biletów okresowych (miesięcznych) można spotkać się tzw. biletami imiennymi oraz biletami na okaziciela. Jeśli chodzi o bilety jednorazowe to ceny najpopularniejszych biletów wyglądają następująco:

Czym są zatem bilety na okaziciela i bilety imienne - otóż, bilet imienny jest przypisany do właściciela i nie może go używać inna osoba, bilet na okaziciela jest biletem, który może używać wymiennie wiele osób. Ma to jednak wpływ na cenę:

Jak widać różnica w cenie jest znacząca jednak trzeba docenić inicjatywę za taki pomysł.

Tabor - czyli czym wożeni są pasażerowie po Olsztynie

Olsztyn podobnie jak inne miasta wojewódzkie inwestuje w nowe autobusy oraz tramwaje. Obecnie kursujące tramwaje to Solaris Tramino, jednak już wkrótce do eksploatacji zostaną włączone wyprodukowane w Turcji tramwaje Panorama. Cechą charakterystyczną tramwajów w Olsztynie jest ich szerokość oraz fakt, że w miasto na chwilę obecną nie posiada pętli tramwajowych co wymusza pewne zmiany w pojazdach.

Jeśli chodzi o autobusy to MPK Olsztyn również unowocześnia swój tabor poprzez zakup nowych autobusów. Obecnie na terenie miasta kursują autobusy takich marek jak Solaris, MAN, Volvo i Scania.