busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkład jazdy MPK Olsztyn

📅 sobota 24 lutego, 9:31

🔎

🚊 Tramwaje

Linie tramwajowe 1 2 3 4 5

🚌 Autobusy

Linie zwykłe 101 103 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 116 117 121 124 126 127 128 129 130 131 136 141 Z-1 Z-2

Linie dowozowe 201 203 205

Linie okresowe 303 305 309

🌙 Linie nocne N01 N02

Komunikacja miejska w Olsztynie

Komunikacja miejska w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego najczęściej nazwana jest po prostu skrótem MPK, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Podobnie jak w innych miastach jest to dosyć powszechny skrót, który kojarzy się dosłownie ze wszystkim co jest związane właśnie z komunikacją miejską - począwszy od pojazdów, przez trasy i przystanki i na rozkładach jazdy kończąc. Trzeba jednak pamiętać, że MPK nie odpowiada za wszystko - jest po prostu realizatorem transportu.

Warto tą kwestię tutaj wyjaśnić i wytłumaczyć 2 skróty. Otóż ZKM Olsztyn to Zarząd Komunikacji Miejskiej, który powstał w 2011 roku w celu podzielenia obowiązków wynikających z obsługi komunikacji miejskiej, dzięki czemu MPK Olsztyn zajął się tylko realizacją połączeń a kwestie związane z rozkładami jazdy, trasami przejazdu spoczęły na barkach powołanego do życia ZKM. Dwa lata później nastąpiły kolejne zmiany i ZKM został włączony w ZDZiT Olsztyn, czyli Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Charakterystycznym kolorem dla MPK w Olsztynie to jasny zielony oraz srebrny. W tych barwach można spotkać autobusy i tramwaje w mieście.

Rozkłady jazdy MPK Olsztyn

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Olsztynie podzielone są zazwyczaj na 4 grupy:

W mieście działa również system informacji pasażerskiej, dzięki czemu na tablicach elektronicznych na przystankach podane są najbliższe odjazdy z danego przystanku oraz informacje dotyczące zmian w komunikacji. System ten jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe miejsca.

Linie autobusowe i tramwajowe ZDZiT Olsztyn

W Olsztynie obecnie poza autobusami można również spotkać tramwaje, które powróciły do miasta dopiero w grudniu 2015 roku. Co prawda historia komunikacji miejskiej w Olsztynie sięga roku 1907 i już wtedy po ulicach miasta kursowały tramwaje jednak w latach 1965 - 2015 mieszkańcy byli zmuszeni do podróżowania tylko autobusami. Warto dodać, że w latach 1939 - 1971 kursowały jeszcze trolejbusy.

Typ linii określony jest przez jej numer:

Linie dowozowe do tramwaju umożliwiają pasażerom przesiadkę w tzw. systemie „drzwi w drzwi”. Linie okresowe są uruchamiane są w wybranych miesiącach np. Październik - Czerwiec lub na czas wakacji (Czerwiec - Sierpień).

Ceny biletów MPK Olsztyn

W Olsztynie w przypadku biletów okresowych (miesięcznych) można spotkać się tzw. biletami imiennymi oraz biletami na okaziciela. Jeśli chodzi o bilety jednorazowe to ceny najpopularniejszych biletów wyglądają następująco:

Czym są zatem bilety na okaziciela i bilety imienne - otóż, bilet imienny jest przypisany do właściciela i nie może go używać inna osoba, bilet na okaziciela jest biletem, który może używać wymiennie wiele osób. Ma to jednak wpływ na cenę:

Jak widać różnica w cenie jest znacząca jednak trzeba docenić inicjatywę za taki pomysł.

Tabor - czyli czym wożeni są pasażerowie po Olsztynie

Olsztyn podobnie jak inne miasta wojewódzkie inwestuje w nowe autobusy oraz tramwaje. Obecnie kursujące tramwaje to Solaris Tramino, jednak już wkrótce do eksploatacji zostaną włączone wyprodukowane w Turcji tramwaje Panorama. Cechą charakterystyczną tramwajów w Olsztynie jest ich szerokość oraz fakt, że w miasto na chwilę obecną nie posiada pętli tramwajowych co wymusza pewne zmiany w pojazdach.

Jeśli chodzi o autobusy to MPK Olsztyn również unowocześnia swój tabor poprzez zakup nowych autobusów. Obecnie na terenie miasta kursują autobusy takich marek jak Solaris, MAN, Volvo i Scania.