busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkłady jazdy - autobusy PKS i busy w Olsztynie

📅 sobota 13 lipca, 19:54

Wpisz nazwę miejscowości, do której chcesz znaleźć rozkłady jazdy do lub z Olsztyna albo wybierz połączenie z listy.

🔎

połączenia lokalne do Olsztyna
(warmińsko-mazurskie)

pozostałe połączenia z woj. warmińsko-mazurskiego

połączenia dalekobieżne do Olsztyna
(międzywojewódzkie)


Okejki, PKS czy busy - witamy w Olsztynie!

Olsztyn to jedno z niewielu miast w Polsce, w którym na busy potocznie mówi się Okejki. Nazwa ta to skrót od Olsztyńska Korporacja. Busy tej firmy kursowały do sąsiadujących z miastem miejscowości oraz do niektórych osiedli w Olsztynie. Obecnie, pomimo że Olsztyńska Korporacja to już przeszłość to skrót Okejka tak mocno zakorzenił się w historii Olsztyna, że nadal jest używany 😀 Oczywiście na naszej stronie znajdziecie Państwo rozkłady jazdy okejek.

PKS Olsztyn - krótka historia

Okejki swoją popularnością w regionie biją na głowę znany w całym kraju skrót PKS. Oczywiście PKS Olsztyn prężnie działał i nadal działa. Tak jak w przypadku praktycznie każdego miasta w dobie przekształceń obecny PKS Olsztyn funkcjonuje na trochę innych zasadach niż kiedyś. Dworzec PKS zarządzany jest przez inną firmę a część transportowa przez inną.

Ze względu na dynamiczny rozwój przewozu osób busami w Olsztynie PKS zaczął coraz mocniej tracić udziały w lokalnym rynku. Codziennie busy do Olsztyna dowoziły mieszkańców z pobliskich miejscowości. Dzięki niższym cenom za bilety i lepiej dostosowanym rozkładom jazdy do potrzeb pasażerów szybko zyskały sobie zaufanie kosztem dotychczasowego potentata.

Ostatecznie PKS Olsztyn został kupiony przez firmę Poznański Bus, która od razu nakierowała się na przewozy dalekobieżne w kierunku Warszawy, Krakowa i Płocka. Zainwestowano również w nowszy tabor, kupiono autobusy aby zapewnić pasażerom lepszy komfort. Poza połączeniami dalekobieżnymi wykonywane są oczywiście lokalne połączenia np. do Jezioran, Lidzbarku czy Olsztynka.

Oprócz PKS Olsztyn i busów w mieście działa również komunikacja miejska. Zapraszamy do zapoznania się z rozkładami jazdy MPK Olsztyn. Co warto zaznaczyć po wielu latach przerwy do miasta powróciły tramwaje. Dodatkowo na naszej stronie można również sprawdzić rozkłady jazdy komunikacji miejskiej MZK Ełk.