busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkłady jazdy - autobusy PKS i busy w Katowicach

📅 poniedziałek 15 lipca, 16:41

Wpisz nazwę miejscowości, do której chcesz znaleźć rozkłady jazdy do lub z Katowic albo wybierz połączenie z listy.

🔎

połączenia lokalne do Katowic
(śląskie)

połączenia międzynarodowe do Katowic

pozostałe połączenia z woj. śląskiego

połączenia dalekobieżne do Katowic
(międzywojewódzkie)


PKS Katowice

PKS Katowice - czyli Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Katowicach zajmowało się transportem publicznym w województwie śląskim. W latach swojej świetności był to bezapelacyjny lider w swojej branży w tym terenie. Autobusy PKS Katowice dojeżdżały praktycznie do każdego miasta w województwie przywożąc do stolicy śląska podróżnych.

Wszystko zaczęło się zmieniać od lat 90, kiedy to zaczęła się pojawiać konkurencja w postaci prywatnych przewoźników oferujących przejazdy popularnymi obecnie busami. W dodatku coraz więcej pasażerów zaczęło podróżować prywatnymi samochodami przez co kondycja PKS Katowice zaczęła się pogarszać. Cechą wspólną, jeśli chodzi o PKS w Polsce było to, że tabor jaki był wykorzystywany do przewozu osób w pewnym momencie się zatrzymał - wielu z nas pamięta autobusy marki Autosan - symbol PKS 😀 Brakowało inwestycji co również miało wpływ na to, że pasażerowie zaczęli coraz mniej interesować się tą formą transportu. W końcowym okresie swojej działalności PKS Katowice kursował jeszcze na trasie Katowice - Wisła oraz Katowice - Zakopane. Większość dotychczasowych połączeń, które były realizowane zostały przejęte przez busy. Działalność transportowa została zakończona z dniem 31.03.2013 r.

Rozkłady jazdy PKS Katowice

Jeśli chodzi o rozkłady jazdy to ze względu na to, że nie było Internetu rozkłady jazdy regularnie były zamieszczane na wszystkich przystankach autobusowych i były aktualizowane na czas. Dodatkowo na każdym ówczesnym dworcu, również Dworcu PKS Katowice znajdowała się ogromna tablica z rozpisanym odjazdami oraz przyjazdami. Zdarzało się również, że niektóre lokalne gazety drukowały co jakiś czas rozkłady jazdy PKS Katowice. Czas jednak biegnie do przodu i obecnie najpopularniejszą formą, gdzie możemy je sprawdzić to Internet.

To co obecnie pozostało po PKS Katowice to dworzec autobusowy przy ulicy Piotra Skargi. Niestety plac ten zatrzymał się również w czasie i na tle innych miast wojewódzkich nie wygląda najlepiej. Jednak już wkrótce Katowice będą mogły się pochwalić nowym centrum przesiadkowym, które zostało wybudowane i czeka na pozwolenie na korzystanie. Wzdłuż ulicy Piotra Skargi parkują również busy, które kursują do pobliskich miejscowości. Zapewne sytuacja nie zmienia się również po oficjalnym otwarciu nowego centrum przesiadkowego, część busów i tak będzie odjeżdżać ze swoich dotychczasowych miejsc.

Województwo śląskie może również pochwalić się bardzo rozbudowaną komunikacją miejską, wszystko za sprawą nie istniejącej już jednostki KZK GOP (jej obowiązki wykonuje teraz ZTM Katowice).

Zapraszamy również do sprawdzenia rozkładów jazdy z województwa dolnośląskiego - Wrocławia oraz z Kielc: