busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkłady jazdy - autobusy, busy i PKS w Krakowie

?? ??

📅 piątek 12 lipca, 23:53

Wpisz nazwę miejscowości, do której chcesz znaleźć rozkłady jazdy autobusów PKS i busów do lub z Krakowa albo wybierz połączenie z listy.

🔎

połączenia lokalne do Krakowa
(małopolska)

pozostałe połączenia z woj. małopolskiego

połączenia dalekobieżne do Krakowa
(międzywojewódzkie)

połączenia międzynarodowe do Krakowa


PKS Kraków

Skrót PKS kojarzy się praktycznie każdemu z nas. Słysząc te 3 litery od razu mamy na myśli duży autobus, którym dojechać można praktycznie w każde miejsce… tak było kiedyś, a jak jest teraz?

PKS, czyli Państwowa Komunikacja Samochodowa to przedsiębiorstwo, które zajmowało się transportem publicznym w naszym kraju. Praktycznie każde miasto w Polsce miało swój PKS, dzięki czemu mieszkańcy pobliskich miejscowości mogli codziennie dojeżdżać do pracy i szkół. Busy były wówczas słowem nie znanym. Transport publiczny realizował tylko PKS i praktycznie zawsze dużym autobusem. W województwie małopolskim najbardziej znanym był PKS Kraków z wiadomych względów. Kraków był i jest stolicą małopolski do której codziennie przyjeżdżają tłumy pasażerów.

Początek końca PKS-ów - czyli busy w Krakowie

Historia PKS Kraków tak jak i w przypadku większości PKS-ów w Polsce nie ma dobrego zakończenia. Ze względu na rozwijający się rynek prywatnego transportu, pasażerowie zaczynali przekonywać się do tzw. busów, które często miały bardziej elastyczne rozkłady jazdy oraz atrakcyjniejsze ceny. Zwiększenie częstotliwości kursowania busów w Krakowie spowodowało, że zwyczajnie ludzie zaczęli korzystać z busów, ponieważ było szybciej i było taniej. Coraz większym problemem zaczął być wtedy rozkład jazdy - często dochodziło i nadal dochodzi do sytuacji, że pomimo zawieszenia rozkładu jazdy przez przewoźnika na przystanku zostaje on przez kogoś zamazany lub zniszczony. Kolejną z wad busów, jakie możemy usłyszeć od obecnych pasażerów to wygoda podróży - mówiąc wprost mało miejsc siedzących w pojazdach. Trzeba jednak pamiętać, że dawniej busy kursowały tak często, że nie było z tym aż takiego problemu a część kursów nadał obsługiwał PKS więc obłożenie zarówno autobusów i busów zaczynało być mniejsze - do czasu.

Autobusy PKS Kraków swój dworzec miały przy ulicy Pawiej. Poźniej powstała tam Galeria Krakowska a dworzec ostatecznie zmienił lokalizację i został wybudowany obok ulicy Bosackiej. Po więcej informacji zapraszamy do osobnej sekcji poświęconej dworcowi PKS / MDA w Krakowie (godziny otwarcia, lokalizacja).

PKS Kraków w 2012 roku zmienił właściciela i został sprzedany Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej i Spedycji z Oświęcimia. Potem pojawiły się dalsze problemy i kolejne połączenia musiały zostać zawieszone m.in. bardzo popularne kursy relacji Kraków - Rabka-Zdrój lub Kraków - Zakopane. Rozkład jazdy został znacząco zredukowany. Z czasem działalność przewozowa została nakierowana na transport dzieci do szkół w miejscowościach położonych niedaleko Krakowa. Obecnie po dawnym PKS Kraków pozostała tylko nazwa i wspomnienia. Samo określnie PKS tak mocno wpisało się w krajobraz i świadomość każdego z nas, że mimo obecnej sytuacji, gdzie rynek zdominowany jest przez prywatnych przedsiębiorców świadczących usługi mniejszymi busami to i tak dla wielu z nas przewóz osób to nie busy ani autobusy - to po prostu PKS ?

Rozkłady jazdy autobusów PKS i busów

Skąd teraz zatem odjeżdżają autobusy i busy w Krakowie? W naszej wyszukiwarce połączeń znajdują się kursy wykonywane z najpopularniejszych miejsc w Krakowie m.in.:

Poza komunikacja prywatną w Krakowie oraz w aglomeracji krakowskiej sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska. Przy okazji mamy również wykaz linii autobusowych i tramwajowych oraz rozkłady jazdy MPK Kraków.

Jeśli szukasz rozkładów jazdy autobusów i busów z innych miast wojewódzkich sprawdź nasze pozostałe serwisy: