busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkład jazdy ZTM Gdańsk

📅 poniedziałek 22 kwietnia, 20:06

🔎

🚊 Tramwaje

Linie tramwajowe 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

🚌 Autobusy

🌙 Linie nocne N1 N2 N3 N4 N5 N6 N8 N9 N14 N16 N56 N78

Komunikacja miejska w Gdańsku - rozkłady jazdy, tabor i bilety

Gdańsk jak na stolicę województwa pomorskiego przystało może pochwalić się bardzo dobrą komunikacją miejską. Tak jak i w innych miastach kwestia nazewnictwa i skrótów nie jest do końca jasna, głównie ze względu na zmiany jakie w ciągu ostatnich lat nastąpiły.

ZTM Gdańsk, czyli Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku to obecnie najczęściej używane słowa przez mieszkańców Gdańska w odniesieniu do komunikacji miejskiej. Jest to jednostka, która zajmuje się organizacją transportu, dystrybucją biletów, planowaniem linii czy też promocją transportu. Warto zaznaczyć, że ZTM Gdańsk nie jest bezpośrednio operatorem, który realizuje kursy na poszczególnych liniach.

Operatorzy komunikacji miejskiej

Jeśli chodzi o operatorów to obecnie w mieście jest dwóch:

Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) to operator, który obsługuje większość linii, zarówno autobusowych jak i tramwajowych. 19 stycznia 2017 roku nastąpiła zmiana nazewnictwa, poprzednia nazwa to Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku (ZKM Gdańsk). Było to podyktowane głównie faktem, że skrót ZKM Gdańsk był mylony z ZTM Gdańsk, a jak wiadomo są to dwie zupełnie inne jednostki, które zajmują się czym innym.

Drugi z operatorów BP Tour od początku 2018 roku zaczął obsługiwać niektóre linie m.in. do Sopotu, Pruszcza Gdańskiego oraz Gdyni (oczywiście tylko autobusowe). Zarówno autobusy jak i tramwaje posiadają charakterystyczne czerwono-kremowe barwy. Skrótem, z którym praktycznie nie spotkamy się w Gdańsku to MPK, jak widać do miasto to inny obyczaj.

Rozkład jazdy ZTM Gdańsk

Jeśli chodzi o rozkłady jazdy to standardowo możemy je sprawdzić na stronie internetowej, na przystankach oraz korzystając z systemu informacji pasażerskiej.

Ceny biletów

Bilety jednorazowe

Bilety okresowe, zwane często biletami miesięcznymi są podzielone na imienne i na okaziciela. Bilety imienne dzielą się na obowiązujące od poniedziałku do piątku oraz na cały tydzień. Z takim podziałem jak dotąd nie spotkaliśmy się jeszcze, więc jest to ciekawy pomysł 😊

Linie tramwajowe i autobusowe

Autobusy dzienne kursujące dla ZTM Gdańsk oznaczone są 3 cyframi, nocne natomiast mają numeracje zaczynającą się od litery N. Tramwaje podobnie jak w Krakowie oznaczone są liczbami jedno i dwucyfrowymi.

Jeśli chodzi o tabor to tak jak w przypadku innych miast sytuacja z autobusami jest znacznie lepsza niż z tramwajami. BP Tour wykonuje kursy całkowicie nowymi, niskopodłogowymi autobusami. Tramwaje powoli są wymieniane na nowsze jednak można spotkać się ze starszymi pojazdami. W znacznej większości są to również pojazdy niskopodłogowe.