busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Dworzec autobusowy w Katowicach

📅 poniedziałek 23 września, 10:04

Katowice to stolica województwa śląskiego. Jest to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w naszym kraju. Katowice wyróżnia również położenie - blisko autostrad A1 oraz A4. Tą pierwszą możemy szybko dojechać na międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach. Miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miejscowościami.

W Katowicach obecnie znajdują się 2 dworce autobusowe - jeden z nich pełni funkcję klasycznego dworca PKS a drugi dworca dla autobusów komunikacji miejskiej. Dodatkowo budowany jest tzw. Węzeł Przesiadkowy, który docelowo zastąpi obecny dworzec autobusowy PKS.

Dworzec autobusowy PKS w Katowicach

Lokalizacja dworca PKS

Mapa z lokalizacją dworca w Katowicach

Obecny dworzec autobusowy PKS znajduje się przy ulicy Piotra Skargi 1 w odległości niecałego kilometra od popularnego Katowickiego Spodka i tuż obok domu handlowego Supersam. Jest to jednokondygnacyjny plac. Niestety przez względy wizualne obiekt nie przyciąga wzroku swoją atrakcyjnością. Dodatkowo w godzinach szczytu droga dojazdowa często jest zakorkowana przez co utrudniony jest wyjazd i wjazd autobusów na dworzec.

Współrzędne GPS: 50.262635, 19.017639


Dworzec autobusowy PKS w Katowicach
Dworzec autobusowy (widok od strony domu handlowego Supersam)

Informacje i bilety

Dworzec jest wyposażony jest w poczekalnię, informację i punkty usługowe. Poczekalnia jest czynna od godziny 6:00 do 18:00. Znajdują się tam również rozkłady jazdy autobusów i busów oraz punkty sprzedaży biletów - tzw. kasy biletowe. Ceny i dostępność są uzależnione od konkretnego przewoźnika. Warto wspomnieć, że obecnie przewoźnicy bardzo często udostępniają możliwość zakupu biletu online z wyprzedzeniem. Z dworca odprawiane są autobusy obsługujące połączenia krajowe i zagraniczne m.in. takich przewoźników jak INTER, UNIBUS, FlixBus czy też LEO Express (np. na Lotnisko Balice).


Dworzec autobusowy dla komunikacji miejskiej

Lokalizacja dworca

Mapa z lokalizacją dworca komunikacji miejskiej w Katowicach

W Katowicach funkcjonuje również drugi dworzec autobusowy - podziemny. Spotkać tam można autobusy komunikacji miejskiej. Dworzec ten znajduje się w podziemiach przy Galerii Katowickiej, która jest połączona z Dworcem Głównym PKP w Katowicach (okolice placu Wilhelma Szewczyka). Z tego dworca odjeżdżają również autobusy ZTM kursujące na lotnisko Pyrzowice.


Węzeł Przesiadkowy w Katowicach

Lokalizacja budowy i ogólne informacje

Budowa węzła przesiadkowego w Katowicach
Budowa węzła przesiadkowego przy ulicy Sądowej

Obecnie przy ul. Sądowej budowany jest tzw. Węzeł Przesiadkowy, który ma przejąć funkcję od obecnego dworca autobusowego przy ul. Piotra Skargi. Planowany termin zakończenia budowy to 4 kwartał 2019. Inwestycja jest warta 57 mln zł. Będzie to nowoczesne centrum przesiadkowe spełniające wszelkie obecne standardy, dodatkowo wyposażone również w parking dla samochodów. Będzie to zatem nowy dworzec PKS Katowice z prawdziwego zdarzenia.


Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze