busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

📅 poniedziałek 27 maja, 3:11

5 powodów dla których warto korzystać z komunikacji miejskiej w Krakowie!

5 powodów dla których warto korzystać z komun

Do napisania poniższego artykułu skłoniły mnie sytuacje, które miały miejsce w przeciągu ostatnich miesięcy. Starałem się podejść do tego z uśmiechem. Dlatego zapraszam do przeczytania i podzielenia się własnymi doświadczeniami w tym temacie ;)

1. Kraków ma najdłuższy tramwaj

Prawie 43 metry - tyle ma popularny Krakowiak, o którym słyszał zapewne każdy mieszkaniec miasta. Tramwaje te kursują zazwyczaj na liniach 4, 50 i 52. W środku poza standardowym wyposażeniem tj. miejsca siedzące, do niedawna istniał również przedział dla osób, które nie zdążyły się "ogarnąć" przed wyjściem do pracy, szkoły lub na egzamin. Szczegóły w filmie poniżej:

Niestety ale w obecnych "Krakowiakach" prasować już nie można, a szkoda. Widocznie za duże kolejki były i pewnie dlatego zrezygnowano:D

2. Kraków ma super estakadę 

Wybudowana za blisko 150 mln złotych (tutaj na uwadze trzeba mieć to, że spotkać można się z kilkoma wersjami np. 135 mln, 150 mln, 165 mln, dlatego wybrałem tą środkową) estakada jest naprawdę ładnym obiektem. Ciekawe jak na nasz kraj jest to, że po ponad pół roku funkcjonowania nie wykryto tam żadnych fuszerek w budowie! Co prawda były drobne problemy ze ścieżką dla rowerów itp. ale sprawie i szybko to rozwiązano. 

Całość prezentuje się wybornie co zresztą możecie zobaczyć sami na filmie poniżej:

3. Masz szansę na to aby przewidzieć kontrolę biletów w Krakowie!

Wcale nie potrzeba do tego magicznej kuli! Od lutego w krakowskich autobusach i tramwajach możemy napotkać kontrolerów w charakterystycznym umundurowaniu. Zalet takiego rozwiązania widzimy kilka, np.:

  • poprawa komfortu pasażerów - kto nie ma biletu a zobaczy Panów wsiadających do  tramwaju zapewne samowolnie go opuści na tym samym przystanku. Dzięki temu pasażerowie nie będą zmuszeni wysłuchiwać obraźliwych słów z ust agresywnych gapowiczów w stosunku do kontrolerów itp. :)
  • za mundurem Panny sznurem

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Kontrolerzy w krawatach - pełna elegancja od dzisiaj w Krakowie

4. Zawsze wiesz kiedy zbliża się wiosna w Krakowie

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, jednak każdy z nas wie, że współcześnie o niczym to praktycznie nie świadczy - to tylko data. Bardziej do nas przemawia natura np. powracające ptaki z ciepłych krajów. W Krakowie natomiast z racji, że gołębie nie wylatują na zimę jedynym naturalnym wyznacznikiem wiosny jest wybrzuszenie szyny tramwajowej.

 

Tramwaje nie kursują do pętli Salwator (wybrzuszenie torowiska na ul. Kościuszki). Tramwaje są kierowane do Cichego Kącika.

Opublikowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie na 3 kwietnia 2016

Dzisiaj nastąpiło to już dwukrotnie a więc oficjalnie można powiedzieć, wiosna w Krakowie nadeszła!

5. Kraków to miasto najmocniejszych żartów na prima aprilis

Ostatni temat to świeżynka - otóż każdy z nas wie (a raczej powinien),  że informacje jakie podają media (zwłaszcza w Internecie) w dniu 1 kwietnia są raczej żartem. W zależności od tematyki jaką zajmuje się dany serwis, żarty będą dotyczyć konkretnego działu. Tak też było z serwisem PKK (Platforma Komunikacyjna Krakowa), który zamieścił informację, że MPK ogłasza przetarg na nowe tramwaje.

Wkrótce potem PKK otrzymał informację od rzecznika MPK Kraków, w której to poproszono o usunięcie informacji i wystosowanie oficjalnych przeprosin (pojawił się również temat skierowania sprawy do sądu oraz Policji). Jak trudno się domyśleć raczej każdy by zastosował się do takich wytycznych no bo osoba zamieszczające tą informację na pewno nie miała żadnych złych intencji a ciągnięcie się po sądach i Policji nie ma najmniejszego sensu.

Skończyło się na tym, że PKK przeprosił za to a później rzecznik oświadczył na Facebooku, że to był żart z jego strony... Przyznajcie, lepszego żartu w Krakowie w tym dniu chyba nikt nie zrobił!, mimo to budzi mieszane uczucia ;)

 

Dziś rano zamieściliśmy primaaprilisowy żart o przetargu na dostawę nowych tramwajów, przygotowany tak, by wyglądał na...

Opublikowany przez Platforma Komunikacyjna Krakowa na 1 kwietnia 2016

Dajcie znać, czy macie jakieś inne powody;)

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i odpowiedzi (0)

Dodaj nowe pytanie lub odpowiedź