busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

📅 czwartek 25 kwietnia, 4:28

Kontrolerzy w krawatach - pełna elegancja od dzisiaj w Krakowie

Kontrolerzy w krawatach - pełna elegancja od

Sporo mówiono o zmianach jakie prawdopodobnie zajdą w kwestii kontroli biletów w krakowskich tramwajach i autobusach MPK.

Dzisiaj jest to już czyn dokonany. Pasażerowie MPK mogli spotkać kontrolerów z czerwonymi krawatami wyposażonymi w nowoczesne czytniki o których zaraz powiemy więcej;). Pierwsze pytanie jakie nasuwa się na myśl to "Jaki jest sens? Przecież o to chodzi aby kontrola była znienacka..."

Michał Pyclik (rzecznik ZIKIT) powiedział, że ma to uświadomić pasażerów jak często przeprowadzane są kontrole i że jazda bez biletu jest po prostu nie opłacalna. Dodatkowo dzięki wyróżniającemu się strojowi kontrolerzy mogą służyć pomocą pasażerom - poniekąd będą to osoby "uprzywilejowane" w autobusie/tramwaju (a jak wiadomo osoby uprzywilejowane budzą szacunek:))

50 kontrolerów będzie ubranych w nowe stroje, 50 kolejnych będzie pracować w strojach cywilnych. Przetarg wygrała firma Renoma, która dodatkowo będzie zajmować się ściganiem należności od gapowiczów i rozpatrywaniem odwołań.

Jeśli chodzi o te nowoczesne czytniki to teraz będą one również naliczać kary automatycznie. Tyczy to się jednak tylko biletów miesięcznych. Teraz już nie będzie uproś i nawet najpiękniejszy uśmiech połączony z niewiarygodnym zaskoczeniem nie pomoże... Kara zostanie naliczona automatycznie a jako prezent otrzymamy ładne, wydrukowane potwierdzenie. Misterne rozmowy z kontrolerami na przystankach przejdą już do historii. Zwłaszcza, że czytniki to również swego rodzaju informatory. ZIKIT będzie wiedział jak pracują kontrolerzy i czy przypadkiem nie omijają wybranych linii.

Czasem można odnieść wrażenie, że zwykły aspekt ludzki powoli zanika w każdej kwestii...

Najważniejsza rzecz to jednak pieniądze - a więc, norma jaką powinni wyrobić kontrolerzy to w sumie około 6000 dodatkowych opłat. Kontroli ma być przeprowadzone około 15 000 miesięcznie. Wypada więc statystycznie 2,5 gapowicza na jedną kontrolę. Ciekawe którzy kontrolerzy będą bardziej efektywni - Ci z krawatami, czy Ci klasyczni.

Dajcie znać, czy mieliście już przyjemność otrzymać od Panów i Pań z krawatami jakiś papierek;)

źródło grafiki: zikit.krakow.pl

Udostępnij na FacebookuUdostepnij na Twitterze

💬 Pytania i odpowiedzi (0)

Dodaj nowe pytanie lub odpowiedź