busy-krk.pl - rozkłady jazdy online

Rozkład jazdy MPK Kraków

📅 piątek 21 czerwca, 16:56

🔎

🚊 Tramwaje

Linie tramwajowe 1 3 4 5 8 9 10 11 13 14 16 17 18 20 21 22 24 50 52

Linie tramwajowe zastępcze 72 75 79

🌙 Linie tramwajowe nocne 64 69

🚌 Autobusy

🌙 Linie miejskie nocne 601 603 605 608 609 610 611 612 637 662 664 669

🌙 Linie aglomeracyjne nocne 902 903 904 910 915 917 918 937 948 990

MPK Kraków, komunikacja miejska czy KMK Kraków?

Będąc w Krakowie możemy spotkać się z różnymi skrótami lub nazewnictwem, które odnosi się do komunikacji miejskiej. Najpopularniejsze określenie jakie usłyszymy to z pewnością MPK Kraków.

MPK, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne to potoczne nazewnictwo komunikacji miejskiej, które możemy usłyszeć od mieszkańców miasta. Tak naprawdę obecnie MPK Kraków jest jednym z dwóch operatorów, którzy świadczą usługi transportowe w Krakowie i w aglomeracji na rzecz komunikacji miejskiej. Drugim z operatorów to MOBILIS. Dla pasażerów tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia i też nie jest tak łatwo rozróżnić pojazdy MPK od pojazdów MOBILIS ze względu na to, że w Krakowie zarówno autobusy jak i tramwaje malowane są na niebieski kolor bez względu na operatora. Można się oczywiście spotkać z wyjątkami, chociażby tzw. Tramwajem papieskim, którym jechał Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

KMK to nic innego jak Komunikacja Miejska Kraków. Wspomnieć należy jeszcze o jednym skrócie - KKM, który też jest powiązany z tym tematem i oznacza Krakowską Kartę Miejską po wyrobieniu której można mieć np. bilet miesięczny.

MZK, skrót ten oznacza Miejski Zakład Komunikacji i chociaż oficjalnie MZK Kraków nie ma to osoby przyjeżdzające do Krakowa z innych miast np. Opola lub Torunia z przyzwyczajenia mogą takich skrótów używać w odniesieniu do transportu miejskiego. Jak widać co kraj to obyczaj 😊

Rozkład jazdy MPK Kraków

Jeśli chodzi o same rozkłady jazdy MPK to w Krakowie na przystankach najczęściej można spotkać się z podziałem rozkładu obowiązującego w dni robocze (poniedziałek - piątek), soboty oraz w święta (niedziele). Dodatkowo ze względu na dużą dynamikę rozwoju miasta, bardzo często można napotkać się na remonty przez co warto cyklicznie sprawdzać rozkłady jazdy, aby później nie rozczarować się na przystanku 😊

Linie tramwajowe i autobusowe

Obecnie mamy 8 różnych typów linii autobusowych oraz 3 typy linii tramwajowych, z których na co dzień można skorzystać (na metro pozostanie nam jeszcze sporo poczekać). To z jakim typem linii mamy do czynienia wskazuje numer linii. Okazjonalnie uruchamiane są jeszcze linie specjalne.

Dla tramwajów zarezerwowano liczby z zakresu od 0 do 99. Linie z numerami do 59 to tzw. linie dzienne, linie z numerami od 60 do 69 to linie nocne a numery od 70 do 79 wskazują na linie dzienne zastępcze. Tramwaj z numerem 0 kursuje po specjalnej Krakowskiej Linii Muzealnej, która uruchamiana jest w wakacje.

Jeśli chodzi natomiast o autobusy to tutaj linie zostały oznaczone liczbami 3 cyfrowymi:

Jak widać rodzajów jest dosyć sporo i nie są to losowo przypisane numery. Linie aglomeracyjne to takie, które kursują do sąsiadujących z Krakowem miejscowości np. Wieliczka, Niepołomice czy też Skawina. Na naszej stronie znajduje się wyszukiwarka linii oraz bezpośrednie linki prowadzące do rozkładów jazdy MPK zarówno autobusów jak i tramwajów z podziałem na rodzaje.

Ceny biletów czasowych i okresowych MPK Kraków w 2023 r.

Ceny najpopularniejszych biletów MPK Kraków wyglądają następująco:

Od lutego 2021 r. ceny biletów są ponownie uzależnione od strefy do której chcemy podróżować. Wyróźniamy 3 strefy - Strefa I, Strefa II i Strefa III. Dwie ostatnie to tzw. strefy aglomeracyjne. Dla biletów jednorazowych do 90 minut nie ma to jednak znaczenia ale już w przypadku zakupu biletu 24 godzinnego dla Strefy II i III cena wzrasta odpowiednio o 5 zł (bilet normalny) i 2,5 zł (bilet ulgowy). Na szczęscie biletem 90 minutowym jesteśmy w stanie bezproblemu dojechać do Wieliczki, Lotniska Balice i innych ościennych miejscowości.

Bilety okresowe, czyli tzw. bilety miesięczne najprościej przedłużyć w automacie. Cena za bilet normalny na wszystkie linie w Strefie I wynosi 148 zł a na jedną 80 zł. Bilety ulgowe są o połowę tańsze. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczem Karty mieszkańca to możemy liczyć na kolejne zniżki. W tym wypadku ceny biletów normalnych wynoszą odpowiednio 80 zł i 54 zł, bilety ulgowe są również o połowę tańsze.

Gdzie można kupić bilet na MPK Kraków?

Bilety na komunikację miejską w Krakowie najłatwiej kupić w automatach znajdujących się w autobusach i tramwajach oraz w automatach stojących na przystankach. Istnieje również możliwość zakupu w punktach stacjonarnych jednak obecnie ilość automatów jest tak duża, że wielu pasażerów wybiera właśnie tą formę zakupu.

Tabor, czyli czym jeździmy w Krakowie

Tabor autobusowy komunikacji miejskiej w Krakowie należy obecnie do jednego z najnowocześniejszych w naszym kraju. Na ulicach miasta można spotkać nowoczesne autobusy marki Solaris lub Mercedes z silnikiem spełniającym normy Euro 6. Trochę gorzej jest z tramwajami.

Obecnie najnowocześniejsze są tzw. Krakowiaki wyprodukowane przez firmę PESA. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża długość dzięki czemu w tych tramwajach jest sporo miejsca dla pasażerów.

Trochę starsze od Krakowiaków są tzw. Bombardiery NGT8. Poza NGT8 na torach można jeszcze spotkać wagony NGT6 tego samego producenta, które jednak znacznie ustępują młodszemu bratu m.in. przez brak klimatyzacji.

Najstarsze tramwaje, które regularnie kursuje w Krakowie to potocznie nazywane Akwaria, czyli tramwaje, które są w eksploatacji od 1975 roku, z pewnością zasługują na uznanie biorąc pod uwagę ich wiek oraz Wiedeńczyki, które jak nazwa wskazuje wywodzą się z Wiednia.

Tramwaj Bombardier NGT8 w Krakowie
Tramwaj Bombardier NGT8
Tramwaj Krakowiak na przystanku Estakada Płaszów
Tramwaj Krakowiak na przystanku Estakada Płaszów

Lada chwila do eksploatacji zostaną włączone najnowsze tramwaje firmy Stadler o miłej nazwie Lajkonik, które będą w stanie jeździć nawet bez zasilania w trakcji, oczywiście na ograniczonym dystansie. Jednak z pewnością czasem okaże się to bardzo pomocne w Krakowie. Docelowo do końca 2020 r. w Krakowie będzie kursowało aż 50 nowych tramwajów (Lajkoników).

Zajezdnie autobusowe i tramwajowe w Krakowie

Obecnie w Krakowie czynne jest 5 zajezdni, w których stacjonują pojazdy komunikacji miejskiej. 2 tramwajowe (Zajezdnia Nowa Huta oraz Zajezdnia Podgórze) oraz 3 autobusowe (Zajezdnia Bieńczyce, Zajezdnia Płaszów oraz Zajezdnia Wola Duchacka).

Darmowa komunikacja KMK Kraków - kiedy?

W Krakowie z bezpłatnych przejazdów w pewnych sytuacjach mogą skorzystać wszyscy pasażerowie komunikacji:

Głosy w sprawie wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej ze względu na smog w oparciu o prognozy pojawiały się coraz częściej. Wcześniejszy system opierał się na danych z dnia poprzednia, przez co w dniu, w którym to stężenie pyłów było bardzo wysokie nie obowiązywały darmowe przejazdy.